Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řeč morčat

5. 6. 2012
Kdo chce porozumět řeči morčat, musí se dobře dívat i dobře poslouchat, protože zvuky které morčata vydávají, jsou často spojeny z řečí těla


Kvíkání: Zní jako pískání konvice k vaření vody, znamená neomylně žadonění o jídlo a představuje jediný zvuk, který morčata výhradně věnují člověku.

 
Pískání nebo žalostné kvíkání: Projevují se jím mláďata, která se zaběhla anevidí matku ani sourozence, nebo se vyděsila nějákm zvukem. Pokud takto pískají jednotlivě chovaná zvířata a usilují tak o naši pozornost, měli bychom se o své chráněnce postarat.

 
Kvokání a vrkání: S uklidňujícím vrkáním běhá matka okolo mláďat a slibuje ochranu a teplo. Kvokáním morčata vyjadřují dokonalost a spokojenost. Mohou jí ještě zdůraznit výskoky.

 
Mručení: To je nejpřátelštější způsob pozdravu mezi morčaty. Členové jedné smečky se takto zdraví, setkají-li se venku. Při tom se očichávají a dotýkají nosy.

 
Syčení, cvakání zuby: Morče které syčí, pociťuje převahu druhého. Tím může být i člověk. Nejčastěji má při tom svěšenou hlavu a prosí tak o mír. Zůstane-li gesto nepochopeno, vystupňuje se ustrašené syčenív zuřivé cvakání zuby. Toto broušení zubů je přederou nepřátelského souboje. Nejčastěji u této předehry zůstane. Nechejte zvíře na pokojim oijzd se takhle výhružně třese, jinak byste mohli utržit pěkné kousnutí.

 
Brumlání a rachocení: Takovéto zvuky vydává sameček, když se žádostivě blíži k samičce.

 
Cvrkání: Tímto způsobem se morčata projevují velmí zřídka, pokud vůbec. Jsou to velmi vysoké kvíkavé zvuky vyrážené d plnou intenzitou. Ozve-li se tento ZPĚV, všechna morčata v okolí ztuhnou. Co zvuk vyjadřuje se zatím nepodařilo vysvětlit. Snad je to určitý druh kompetenční činnosti
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

morčátko

(dominika, 29. 5. 2016 18:44)

moje morče je hodne a kvíka pořad nevím co dělat

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Kontakt

Mail listStatistiky

Online: 1
Celkem: 74079
Měsíc: 828
Den: 25