Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava na výstavu, hodnocení a ocenění

Příprava a péče

.

Hlavní přípravou na výstavu je nejspíš koupání. Rozhodně nekoupejte morče těsně před výstavou, ale přibližně týden, maximálně čtyři dny. Po koupání je totiž srst příliš měkká a potřebuje nějaký čas na "zregenerování".
Také morčeti ostříhejte drápky a můžete mu je i opilovat =o)
Vatovou tyčinkou namočenou v teplé vodě, mu vyčistěte špínu za ušima a vytřete mu tím také tu největší špínu v uších, ale dejte pozor, abyste nezajeli příliš hluboko.
Dále mu pořádně vytřete hadříkem ospalky a čumáček. Tuhle úpravu můžete provést i těsně před posuzováním. Tam si také morče určitě přečešte.

 

Hodnocení a ocenění

.
Na výstavách se hodnotí sedm hlavních věcí: typ a stavba těla; váha; srst; hlava, oči, uši; specifika plemene; specifika barvy a kresby; kondice. Za jednotlivé části, může morče získat body. Maximální dosažitelný počet bodů je sto. Když se morče odchyluje standartu plemene například, tak nedostane plný počet bodů atd...
.
Typ a stavba těla (20 b.): Tělo by mělo být oproti "obyč" morčeti více robustní, zavalitější, mělo by působit kulatým dojmem, morče má mít pevné kosti a celkově nepůsobit křehce.
.
Váha (10b.): Vystavovaná morčata se dělí na dvě skupiny: mladá (M) - mladší 6-ti měsíců a dospělá (D) - starší 6-ti měsíců. Mladá morčata mají mít váhu vyšší než 500 g a dospělá vyšší než 900g.
.
Srst (20 b.): Srst by měla být, lesklá, zdravě vypadající, správně porostlá - na srsti nejsou lysá místa. U krátkosrstých morčat nesmí být delší než 3 cm.
.
Hlava, oči, uši (15 b.): Hlava je správně kulatá; oči kulaté, čisté; uši jsou klopené dolů, bez zálomků - povolen je maximálně jeden.
.
Specifika plemene (15 b.): Každé plemeno má svůj standart: coronet má dlouhou srst, "korunku" na hlavě v barvě srsti, atd... Tady se hodnotí, jestli každé plemeno odpovídá svému plemennému standartu.
.
Specifika barvy a kresby (15 b.): I každá barva má svůj standart, stejně jako každé morče má určitou barvu. Ta by měla také odpovídat jejímu standartu. Např. když morče barvy tan, má špatnou kresbu kolem oka, ztratí nějaké body nebo bude diskvalifikováno.
.
Kondice (5 b.): Tady se hodnotí, jestli morče vypadá zdravě, jakou má kondici a jak působí celkovým dojmem.
.
OCENĚNÍ
Oceněny budou morčátka, která získají největší počet bodů. Získají diplom a/nebo pohár. Tituly: nejlepší morče výstavy, nejlepší morče plemene ..., nejlepší skupina (trojice), atd..... Mazlíci získávají pouze diplom.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Kontakt

Mail listStatistiky

Online: 1
Celkem: 56342
Měsíc: 865
Den: 27